Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak podłączyć działkę do kanalizacji, warto sprecyzować, na czym takie podłączenie polega. Jest to nic innego, jak wykonanie przyłącza kanalizacyjnego, czyli przewodu z rur, którym ścieki wytworzone na terenie nieruchomości będą mogły być odprowadzane do sieci kanalizacyjnej funkcjonującej na terenie danej gminy.
Samo przyłącze kanalizacje ma swoją ustawową definicję. Znajduje się ona w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków i brzmi następująco:
Przyłącze kanalizacyjne jest to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej.
Takie przyłącze kanalizacyjne wykonuje właściciel nieruchomości na swój koszt. Cała inwestycja jest jednak kontrolowana przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które musi najpierw wydać warunki techniczne wykonania przyłącza, potem zaakceptować jego projekt, a na końcu też sprawdzić wykonanie robót.
Właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączyć ją do kanalizacji, jeśli na danym terenie istnieje sieć kanalizacyjna. Taki obowiązek narzucają przepisy, a konkretnie art. 5 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepis ten przewiduje jednak jeden wyjątek. Podłączenie działki do kanalizacji nie jest bowiem obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków.
Warto tutaj zauważyć, że jeśli na danym terenie istnieje sieć kanalizacyjna, alternatywą dla przyłącza kanalizacyjnego może być wyłącznie przydomowa oczyszczalnia ścieków. Nie może być nią natomiast zwykłe szambo gromadzące nieczystości.
W sytuacji natomiast, jeśli nie ma ogólnej sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażyć nieruchomość albo w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych (czyli szambo), albo w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych.
Jeszcze przed zakupem działki warto sprawdzić, czy można lub wręcz trzeba podłączyć ją do kanalizacji. Jak to zrobić? W tym celu możesz sięgnąć do mapy zasadniczej danego terenu, którą uzyskasz w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Na takiej mapie znajdują się informacje na temat sieci uzbrojenia terenu. Dowiesz się z niej zatem, czy w pobliżu Twojej działki jest sieć kanalizacyjna, do której będziesz mógł podłączyć działkę.
Sieć uzbrojenia terenu sprawdzisz jeszcze prościej, generując szczegółowy raport o działce na naszej stronie Dzialki360.pl. W takim raporcie znajdziesz też o wiele więcej cennych informacji np. co można wybudować na danej działce, albo jakie są wokół niej planowane inwestycje.
Przeczytaj: Jak sprawdzić, czy działka jest uzbrojona?
Jeśli już potwierdzisz, że działkę możesz (a nawet powinieneś) podłączyć do sieci kanalizacyjnej, możesz przystąpić do realizacji tego przedsięwzięcia. Poniżej przedstawiamy kolejne jego etapy oraz wskazówki, jak podłączyć działkę do kanalizacji krok po kroku.
Wniosek o wydanie warunków technicznych wykonania przyłącza kanalizacyjnego składasz w lokalnym przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym i tam też otrzymasz jego wzór. Musisz w nim podać przede wszystkim:
Do wniosku trzeba też dołączyć dodatkowe dokumenty m.in.:
Warunki techniczne powinieneś otrzymać w terminie do 21 dni, jeśli przyłącze kanalizacyjne ma być poprowadzone do domu jednorodzinnego. W pozostałych przypadkach czas ten może się wydłużyć do 45 dni.
Projektant może wykonać projekt przyłącza kanalizacyjnego dopiero wtedy, gdy dostarczysz mu warunki techniczne uzyskane z zakładu wodno-kanalizacyjnego. Powinna być to osoba posiadająca uprawnienia do projektowania sieci sanitarnych. Wykonany przez nią projekt musi też być zgodny z przepisami i warunkami technicznymi oraz zawierać m.in.:
Wniosek o uzgodnienie projektu składasz w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym. Należy do niego dołączyć trzy egzemplarze projektu technicznego budowy przyłącza kanalizacyjnego. Zakład powinien wydać uzgodnienie w terminie do 30 dni kalendarzowych od przyjęcia wniosku. Takie uzgodnienie projektu też ma swój termin ważności i wynosi on 3 lata.
Po wyborze wykonawcy i podpisaniu z nim umowy o wykonanie przyłącza kanalizacyjnego musisz udać się ponownie do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Tym razem po to, aby zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy przyłącza i należy to zrobić co najmniej 7 dni przed faktycznym rozpoczęciem prac. Co ważne, budowa przyłącza kanalizacyjnego nie wymaga pozwolenia na budowę.
Zgodę na rozpoczęcie inwestycji uzyskasz z przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego w odpowiedzi na swoje zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy przyłącza. Powinno to nastąpić w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia. Taka zgoda ważna jest przez 12 miesięcy od daty wydania, a więc w tym terminie powinieneś zakończyć inwestycję.
Po zakończeniu prac związanych z budową przyłącza kanalizacyjnego musisz zgłosić do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego wykonanie robót. Wówczas pojawi się inspektor nadzoru, który przeprowadzi kontrolę techniczną przyłącza. Jeśli wszystko będzie w porządku, otrzymasz trzy egzemplarze protokołu kontroli oraz odbioru technicznego przyłącza.
Wiesz już, jak podłączyć działkę do kanalizacji. A ile kosztuje taka inwestycja? To zależy głównie od długości przewodu kanalizacyjnego, a więc odległość sieci od granic działki. Optymalną sytuacją jest, gdy taka odległość nie przekracza około 10 metrów. Jeśli jest bowiem dłuższa, koszty wykonania przyłącza mogą okazać się dość wysokie.
Na koszt przyłącza kanalizacji zwykle składają się następujące opłaty:
Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami następujące usługi przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego powinny być darmowe:
Zakład może jednak pobrać opłatę za uzgodnienie projektu i w zależności od regionu wynosi ona od 0 do 100 zł.
Ceny powyższych usług zależą od regionu. Można jednak przyjąć, że całkowity koszt przyłącza kanalizacyjnego wynosi dzisiaj średnio od 6000 do 8000 zł.
Chcąc podłączyć działkę do kanalizacji, musisz nastawić się na to, że jest to dość długotrwały proces. Podłączenie działki do kanalizacji może bowiem potrwać co najmniej 3-4 miesiące. Najdłużej trwają formalności, a w szczególności: uzyskanie warunków technicznych wykonania przyłącza (do 21 dni w przypadku domu jednorodzinnego) oraz wykonanie projektu i planu sytuacyjnego (średnio 30-60 dni). Same roboty ziemne oraz późniejsze formalności związane z odbiorem przyłącza zwykle zamykają się w 2-3 tygodniach.