MPZP powstają na mocy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Kształtowanie polityki przestrzennej należy do zadań własnych gminy. Oznacza to, że organ wykonawczy gminy, którym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, powołuje do sporządzania dokumentów planistycznych specjalną komórkę organizacyjną. W pierwszym rzędzie komórka ta tworzy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, które nie jest aktem prawa miejscowego, ale stanowi podstawę do sporządzania planów miejscowych. Studium może być w razie potrzeby zmieniane.
Z ostatniej chwili: w trakcie pisania tego artykułu Sejm RP pracuje nad dużą nowelizacją ww. ustawy. Jedną ze zmian będzie wprowadzenie w miejsce Studium nowego pojęcia – a właściwie przywrócenie tego sprzed 2003 r. – to jest planu ogólnego gminy. Ostateczny termin wejścia w życie nowelizacji uzależniony jest od tempa prac parlamentarnych, decyzji prezydenta o podpisie i publikacji w dzienniku urzędowym. W naszym artykule odnosimy się wyłącznie do wciąż obowiązujących przepisów wynikających z bieżącej na maj 2023 r. wersji ustawy (Dz.U. z 2023 r. poz. 977 t.j.).
Na terenie jednej gminy planów miejscowych może powstać wiele i w różnym czasie. Ich zapisy obejmują ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu. Plany składają się z części opisowej i graficznej.
Proces uchwalania planu miejscowego jest dość skomplikowany i wymaga opiniowania i uzgodnień przez inne organy, a także konsultacji społecznych, dlatego wiele gmin wciąż, mimo niemal dwudziestu lat obowiązywania ustawy o planowaniu, ma znikome pokrycie planami miejscowymi. Aby plan miejscowy wszedł w życie, konieczne jest jego uchwalenie, czyli akceptacja treści części opisowej i graficznej, przez właściwą radę gminy, a następnie przedstawienie wojewodzie, w celu oceny zgodności z przepisami i z aktami planowania przestrzennego w województwie. Plan wchodzi w życie nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwały o jego przyjęciu w dzienniku urzędowym województwa.
Przeczytaj: Co sprawdzić przed kupnem działki?
Przepisy mogą niejednemu zamieszać w głowie. Dlatego już wyjaśniamy – przede wszystkim jak czytać plan miejscowy?
znajdują się oznaczenia literowe informujące o przeznaczeniu terenu. Obszar o konkretnym przeznaczeniu jest też wypełniony określonym kolorem, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka można zobaczyć, gdzie znajdują się tereny zielone (zielony), tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (jasnobrązowy), wielorodzinnej (ciemnobrązowy), a gdzie usługi (czerwony – usługi publiczne i pomarańczowy – usługi komercyjne), produkcja rolna (żółty), tereny produkcyjne (fioletowy) i tak dalej.
Oznaczenia literowe to na przykład MN (zabudowa mieszkaniowa niskiej intensywności, inaczej jednorodzinna), MW (zabudowa wysokiej intensywności, inaczej wielorodzinna), U/MN (usługi połączone z zabudową mieszkaniową jednorodzinną) i tak dalej. Wszystkie oznaczenia znajdziemy oczywiście w legendzie. Obszary tworzące jednolitą całość mają dodatkowo nadany indywidualny numer i rozdzielone są ulicami, albo obszarami o innym przeznaczeniu.
Rysunek planu sporządzony powinien być w skali 1:1000, a w szczególnych przypadkach może być sporządzony w skali 1:500 lub 1:2000 a nawet 1:5000 tam, gdzie obowiązuje zakaz zabudowy.
Ustaleń ogólnych, które obejmują:
W ustaleniach ogólnych opisane są także zasady scalania i podziału nieruchomości, zasady modernizacji infrastruktury technicznej, systemów komunikacji oraz inne zalecenia, które dotyczą całego obszaru objętego tym planem.
Ustaleń szczegółowych – indywidualnych dla każdego wyróżnionego obszaru, oznaczonego przez połączenie symbolu literowego z kolejnym numerem, albo dla kilku podobnych obszarów. Obejmują one:
Przepisów końcowych – które zawierać mogą informację o opłacie planistycznej, czyli od wzrostu wartości nieruchomości w przypadku zmiany sposobu jego użytkowania. Tutaj także umieszczona jest informacja o wyznaczeniu terenów ewakuacyjnych i innych określonych w przepisach dotyczących ochrony cywilnej. W przepisach końcowych znajdują się też informacje dotyczące wykonania uchwały, jej ogłoszenia i warunków wejścia w życie.
to plansza infrastruktury i uzbrojenia, która określa między innymi położenie stacji transformatorowych, oczyszczalni i przepompowni wód deszczowych i ścieków komunalnych, a także planowane, istniejące oraz istniejące przeznaczone do likwidacji:
Na tej planszy powtórzone są także elementy z planszy podstawowej, czyli przeznaczenie terenów, granice obszarów chronionych i zagrożonych, przebieg dróg istniejących i planowanych itp.
Przeczytaj: Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - jak uzyskać?
Aby uzyskać informację o zapisach planu miejscowego dla konkretnego terenu można wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu z MPZP. Ten dokument nazywany jest też zwyczajowo „opinią z planu”. Ponieważ plany miejscowe, jako akty prawa miejscowego, są jawne, taki wypis i wyrys może otrzymać każdy. We wniosku należy podać dane wnioskodawcy, w tym dane kontaktowe, dane organu, datę złożenia wniosku oraz określenie nieruchomości, jakiej wniosek dotyczy, to jest jej adres oraz numer działki i obrębu ewidencyjnego.
Informacje można też uzyskać w postaci cyfrowej. Akty planowania przestrzennego muszą być publikowane przez gminy na ich stronach internetowych, lub w geoportalu, jeśli gmina taki prowadzi. Obowiązek ten wszedł w życie od 2020 roku, a gminy otrzymały też nakaz utworzenia cyfrowych danych przestrzennych dla planów miejscowych uchwalonych przed tą datą, do końca października 2022 r.
Informacje odnoszące się do MPZP w całej Polsce możesz łatwo znaleźć w Raporcie o Działce, który wygenerujesz na stronie Dzialki360.pl. Dzięki temu wyeliminujesz konieczność przeszukiwania stron internetowych poszczególnych gmin.
Raport przedstawia miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla wybranej działki oraz obszaru w odległości 200 m od jej granic.
Przeczytaj: Sprawdzenie stanu prawnego działki