W pierwszej chwili możesz skojarzyć powyższe hasło z głośno puszczaną muzyką czy pracami remontowymi realizowanymi już w czasie ciszy nocnej. Ale „uciążliwe sąsiedztwo” to również wszystkie urządzenia i obiekty, które utrudniają – lub będą Ci utrudniać – życie w danym miejscu. Spróbujmy to zobrazować przykładem: kupujesz domek szeregowy na małym osiedlu zlokalizowanym wśród pól. Mija kilka miesięcy, kończy się czas zbiorów rosnącej w okolicy kukurydzy (która skutecznie zamaskowała to, co działo się na horyzoncie) i Twoim oczom ukazują się… hale ferm hodowlanych. Odór, muchy i gryzonie stają się codziennym problemem, a na zatrzymanie inwestycji jest już za późno.
Uciążliwe miejsca i obiekty mogą powodować różne nieprzyjemne skutki związane nie tylko z hałasem czy nieprzyjemnym zapachem. Mówimy również o:
Szczegółowy wykaz potencjalnie uciążliwych obiektów znajdziemy w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych (Dz.U. 2021 poz. 1412). W dokumencie tym wskazano 10 klas uciążliwych grup obiektów. Prezentujemy je poniżej wraz z przykładami konkretnych inwestycji.
Pamiętaj, że nie wszystkie wyżej wymienione kwestie da się łatwo zweryfikować podczas spaceru po okolicach. Dlatego w naszych raportach dostępnych na stronie Dzialki360.pl uwzględniliśmy również kategorię “Zagrożenia i uciążliwości”, w ramach której sprawdzamy trzy kwestie: zagrożenie powodziowe, lokalizację wyrobów zawierających azbest oraz tytułowe potencjalnie uciążliwe obiekty. Wiedza na ten temat pozwoli Ci podjąć decyzję o zakupie lub wykluczyć daną działkę z powodu trwale występującego hałasu, nieprzyjemnego zapachu czy zacienienia. Jak działa nasza usługa?
Ty zaznaczasz interesujący Cię obszar, a my wskazujemy miejsca i obiekty znajdujące się w odległości do 500 metrów od wybranego terenu. Przykładowo: wysokie budynki techniczne obrazujemy na mapie jako fioletowe trójkąty, autostrady lub drogi ekspresowe to pogrubione pomarańczowe linie, a tory kolejowe lub tramwajowe zaznaczyliśmy kolorem czarnym (poglądowy wycinek raportu załączamy na końcu artykułu).
W tym samym dokumencie:
Wszystko po to, abyś finalnie mógł stać się właścicielem idealnej działki budowlanej.
Przede wszystkim: bądź czujny! Pamiętaj, że gruntowna analiza działki to podstawa udanych dalszych prac inwestycyjnych, a zrozumienie potencjalnych kłopotów wynikających z uciążliwości i zagrożeń jest niezwykle istotne dla podejmowania świadomych decyzji dotyczących zakupu ziemi lub jej zagospodarowania. Zachowaj ostrożność, jeśli oferta wydaje się aż zanadto atrakcyjna.
Zweryfikuj, czy w okolicy nie występuje zagrożenie powodziowe lub działka nie leży na terenach podatnych na gromadzenie się wody oraz osunięcia ziemi. Dla własnego zdrowia zwróć uwagę na obecność materiałów zawierających azbest – w skali kraju do usunięcia wciąż pozostało kilka milionów ton tego typu wyrobów. Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić analizę uciążliwego sąsiedztwa, to miej na uwadze, aby przebiegała ona w promieniu co najmniej 300 m od granic działki.
Przeczytaj również: Co sprawdzić przed kupnem działki?